Rinoplasti Sonrası Koku Alma Etkilenir mi?

Rinoplasti Sonrası Koku Alma Etkilenir mi?

Koku duyusu gerçekten önemsenmesi gereken bir duyumuz olması ve burun iç dinamikleri ile ilişkili olması nedeni ile burun estetiği öncesinde muhakkak bu duyunun sorgulanmasında fayda vardır. Burun iç dinamiklerindeki deformiteler düzeltildiği zaman koku duyusuda artacaktır. Bunun yanında olfaktor sinirin ise burun kemiğinin arkasında yer alması bu bölgeye cerrahi esnasında özen gösterilmesini gerektirir. Ameliyat öncesinde koku duyusunun yetersizliğinden şikayetçi olan hastalara koku testleri yapılması ve medikal tedavi başlanması gerekebilir.

Rinoplasti Ameliyatı ile Birlikte Başka Ameliyatlar da Kombine Edilebilir mi?

Rinoplasti Ameliyatı ile Birlikte Başka Ameliyatlar da Kombine Edilebilir mi?

Rinoplasti ameliyatı yaklaşık 1.5-2 saat süren bir operasyondur ve rahatlıkla diğer birçok müdahaleile birlikte gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak onarımı, yüze doku enjeksiyonu, göz çevresi estetiği, yüz germe ve vücut estetikleri (liposuction, karın germe, meme estetikleri) ile rahatlıkla kombine edilebilir. Kombine ameliyatların faydası hastanın tek bir iyileşme sürecinde herşeyi atlatarak zaman kazanması yanında ekonomik olarakta operasyonların birlikte yapılması hastalar açısından avantajlıdır.

Rinoplasti’de Vücudun Başka Yerinden Kıkırdak Almaya Gerek Var mı?

Rinoplasti’de Vücudun Başka Yerinden Kıkırdak Almaya Gerek Var mı?

Aşırı travmatik , doğumsal burun deformitesi olan veya önceden hava yolu problemi veya estetik ameliyat geçirmiş olan hastalarda veya burnun kendi kıkırdaklarının yeniden şekillendirilmeye imkan vermediği herhangi bir durumda kişinin kendi kulak içerisinden veya kaburgasından kıkırdak alma ihtiyacı doğabilir.

Vücudun başka yerinden kıkırdak alınacaksa bunu neler etkiler?

Vücudun başka bölgesinden kıkırdak alma ihtiyacı doğduğu zaman bunu donör yani verici alan ile ilgili özellikler etkileyecektir. Kulak kıkırdağı şekil itibarı ile düz olmadığı için her bölgede kullanılması mümkün olmayabilir. Ayrıca kulak yapısı herkeste farklı olması nedeni ile buradan alınacak kıkırdak miktarı da yetersiz kalabilir. Kaburgadan kıkırdak alınması için ise hastanın 35-40 lı yaşlardan genç olması çoğu zaman tercih edilmelidir. Yaşlanma ile kaburgalarda kemikleşme ve kıkırdak yapıda değişme olacağı için elverişsiz olma ihtimali unutulmamalıdır. Kulaktan alınan kıkırdakta kesi gerek kulak önü gerekse arkasından yapılsın belirgin bir iz bırakmaz. Kaburgadan alınan kıkırdak sonrası ise göğüs üzerinde yaklaşık 6 cm’lik bir kesi izi kalacaktır. Bazen iz de sosyal olarak hastaları kaburgadan kıkırdak alınmaması yönünde etkileyebilmektedir.

Burun Estetiğinden Sonra Denize veya Havuza Girilebilir mi?

Burun Estetiğinden Sonra Denize veya Havuza Girilebilir mi?

Ameliyattan 1 hafta sonra deniz ve havuza girilebilir ancak güneşlenmek ve yüzme eylemi yapmak sakıncalıdır. 3. haftadan sonra kontrollü yüzme eylemi yapılabilir ama dalış önerilmez. 6. Haftadan sonra yüzmek ,dalmak ve güneşlenmek genel doktor kontrolünden sonra serbesttir.

Rinoplasti Sonrası Gözlük veya Lens Kullanılabilir mi?

Rinoplasti sonrası lens kullanımının hiçbir sakıncası yoktur. Gözlük kullanımı ise ilk 6 hafta kemik iyileşmesine zarar verebileceği ve şekil bozukluğuna yol açabileceği için önerilmez.

Rinoplasti En Erken Hangi Yaşta Yapılabilir?

rinoplasti

Rinoplasti en erken hangi yaşta yapılabilir?

Teorik bilgiler üç aşağı beş yukarı aynı sonucu göstermektedir bayanlarda 17 erkeklerde 18 yaşın tamamlanması rinoplasti gereken çoğu cerrahın kabul ettiği sınırlardır. Bunun yanında ergenliğin tamamlandığını gösteren boy uzamasıda değerlendirilmeli ve son 6 ay içerisinde boyun uzayıp uzamadığı sorgulanmalıdır. Son 6 ay içerisinde boyu uzayan ve yaşı sınırda olan hastalarda operasyonun ertelenmesi sağlıklı olacaktır.

Yaşlı hastalarda rinoplasti yapılıyor mu ?

Rinoplastinin ileri yaş sınırı yoktur ancak sonucu etkileyebilecek birçok faktör yaşlılık ile birlikte ortaya çıktığı için hasta ile sonuç üzerinde muhakkak detaylı konuşulmalıdır. Özellikle deride yaşlanma ile birlikte meydana gelen kalınlaşma en belirleyici faktör olarak dikkat çeker.

Bayanlarda Mens Dönemi Ameliyatı Etkiler mi?

bayanlarda-mens-dönemi-ameliyatı-etkiler-mi

Bayanlarda Mens Dönemi Ameliyatı Etkiler mi?

Bayanların özel günlerinde ameliyat olmalarında genel olarak sakınca yoktur. Bu dönemde gerçekleştirilen ameliyatlarda yüzde morluğu bir miktar daha fazla görmekteyiz. Bunun yanında genel kan değerlerinde bir problem yoksa ameliyatın ertelenmesine gerek yoktur.

Rinoplasti Ameliyatının Fiyatı Nedir veya Nasıl Belirlenir?

rinoplasti-ameliyati-fiyat

Rinoplasti Ameliyatının Fiyatı Nedir veya Nasıl Belirlenir?

Rinoplasti ve diğer estetik müdahaleler için ülkemizde devletin kendi kurumlarında belirlediği bir fiyat uygulması ve TTB(Türk Tabibler Birliği)’nin serbest hekimler için belirlediği taban uygulama rakamları mevcuttur. Bunların dışında bence cerrahın rinoplasti başarısı , ameliyatın gerçekleşeceği hastahanenin sunacağı hizmetler , hastanın burnuna yapılması gereken işlemler (basit bir tip plasty operasyonundan tersiyer ve ilerisine uzanan hasta grubu) ve uygulanacak anestezi tipine göre değişkenlik gösterecektir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli?

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmeli?

Ameliyat sonrası dönemde ilk 48 saat gözler üzerine soğuk uygulama yapılması ve ilk 3 gün oturur pozisyonda (baş yüksekte) uyunması morluğun ve ödemin oluşmasını azaltacaktır. Özellikle ilk 6 hafta kemik ve kıkırdak iyileşmesinde çok önemli olduğu için bu süre içerisinde gözlük takılmaması , elle sümkürme hareketi yapılmaması, burun üzerine yatılmaması ve travmalardan kaçınılması gerekmektedir.

Rinoplasti Sonrası Kontrol Tarihleri nelerdir?

Rinoplasti Kontrol

Rinoplasti Sonrası Kontrol Tarihleri nelerdir?

Rinoplasti sonrası ilk kontrolünüz ameliyat sonrası 1. gün siz hastaneden ayrılmadan gerçekleştirilir. Daha sonra eğer hastalarım ihtiyaç duyarsa 3. veya 4. gün klinikte burun içi temizliği amacı ile bir kontrol gerçekleştirilebilir. 7. gün burun dikişlerinin alınması ve burun sırtındaki atelin uzaklaştırıllması için doktor kontrolü gerekmektedir. Daha sonraki kontroller ameliyat sonrası 3. ve 6. hafta daha sonra 3./6./9. ve 12. aylarda gerçekleşmektedir.

Rinoplasti Sonrası İlk Kontrol ne Zamandır ve Bu Kontrolde Neler Yapılır?

Rinoplasti operasyonu sonrası ilk kontrol ameliyattan sonraki gün siz hastaneden ayrılmadan hekiminiz veya asistanı tarafından yapılır. Bu kontrol de eğer ameliyatta gerek görülüp uygulanmışsa küçük tamponlar alınır burun temizliği yapılır ve genel kontrolünüz sonrası reçeteniz verilerek taburculuk işlemleriniz başlatılır.