Estetik Liposuction

Dünyada en çok yapılan operasyonlar sıralamasında 1.liğini çoğu bölgede koruyan , ülkemizde de burun estetiği ile birincilik koltuğuna oturmak için sürekli yarışan liposuction ameliyatı, yeni büründüğü kimlik ile artık zirvede tekim demeye hazırlanıyor.

Bu yeni kimliği ile tanıdığımız liposuction vücuttaki yağ hücrelerini uzaklaştırmaktan öte vücudu üç boyutlu olarak şekle sokmamıza olanak sağlamakta.

Yıllardır birçok farklı yöntemle yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılmaya ve vücuda şekil verilmeye çalışıldı. Klasik kuru, ıslak ve süper ıslak liposuction yöntemleri ile yıllardır uygulamakta olduğumuz operasyonların artık pabucu dama atıldı. Ultrason enerjisi ile birleşen liposuction adından çok fazla söz ettireceğe benziyor. Ultrasonic liposuction (Vaser liposculpture) ile klasik liposuctionın çok ötesinde sonçlar elde edilmesinin yanında, vaser hi-def liposuction ile vücut üzerinde 3 boyutlu olarak aynı bir heykeltraş gibi çalışmak ve vücuda şekil vermek mümkün. Yine bu cihazın , teknolojinin bizlere en büyük süprizi Smooth özelliği ile selülit tedavisine de çözüm sunuyor olması.

Bu üç fevkalade özellik ile liposuction işlemine yeni boyut kazandıran Vaser-Lipo sistemi ile artık istenmeyen birçok sonucun görülmemesini ve çok konforlu olarak hastalarımızın iyileşmesini sağlıyor.

Bu yöntemin çok sayıda sayılabilecek faydalarından başlıcaları yağ hücrelerine spesifik olması, gereksiz kan kaybını engellemesi, hastalara çok konforlu bir iyileşme süreci sunması, cilt elastikiyetinin geri kazanımını çok daha sağlıklı olarak kazandırması ve yağ hücrelerine spesifik olan bu yöntemle alınan yağ hücrelerinin canlılığını koruyor olması sıralanabilir. Yağ hücrelerine spesifik olması nedeni ile bağ doku hasarı kesinlikle oluşturmamaktadır bu da deride hızlı bir sıkılaşma ve iyileşmeye olanak sağlar. Yine yağ hücreleri üzerine olan spesifitesi nedeni ile damarlarda hasarlanma olmaz ve gereksiz kan kaybı önlenmiş olur bunun yanında sinirlerin ve kasların da etkilenmemesi operasyon sonrası gereksiz mcı ağrıların oluşmamasına yardımcı olmaktadır. Yağ hücrelerinin bu işlem esnasında canlılığını yitirmemesi ise otolog doku transferine olanak vermesi nedeni ile yağ hücrelerine yoğun olarak ihtiyaç duyulan bacak, kalça ve meme şekillendirme işlemlerinde müthiş bir fayda sağlamaktadır.

Vaser (ultrasonic liposuction) nasıl uygulanır? Genel anestezi gerekli midir?

ultrasonic liposuction işlemi uygulama yapılacak bölge miktarı çok geniş değil 1-3 bölge ile sınırlı ise rahatlıkla lokal anestezi ve sedasyon desteği ile uygulanabilmektedir. Eğer uygulama alanı sırt, meme ve çevresi , bel , karın, bacaklar ve kollar gibi birçok bölgeyi içerirse genel anestezi hasta konforu için daha sağlıklı bir tercih olarak karşımıza çıkar. Uygulamaya ameliyat öncesi hastanın vücudunun şekillendirileceği ve yağ fazlalıklarının olduğu bölgelerin işaretlenmesi ile başlanır. Daha sonra liposuction uygulanılacak bölgelere yağ dokusuna selektiviteyi artırmak için özel bir solüsyon uygulanır. Küçük bir delikten (3-5mm) uygulanan bu solüsyonun ardından her bölge için ayrı tasarlanmış ve çevre yağ dokuyu seçici olarak eriten ultrasonic problardan uygun olan ile bu küçük delklerden girilerek yağlar eritilir. Yağ hücreleri üzerinde seçici bir etkiye sahip olan bu problar sayesinde deri altında cerrah yüzeyel veya derin planlarda istediği şekilde homojen olarak yağları eritir ve daha sonra suction yöntemi ile yağlar uzaklaştırılır. Yağların bu şekilde homojen olarak uzaklaştırılması sebebi ile ciltte de herhangi bir pürüz veya girinti çıkıntı oluşmaz.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat öncesinde özel bir dikkat gerektirmeyen bu yöntemde uygulama öncesi özel diyetler veya özel ilaç kullanımlarına gerek yoktur. Genel ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi gereken kan sulandırıcı ilçlardan uzak durmak , alkol kullanımını azaltmak ve son günlerde kullanmamak gibi genel koşullar bu işlem öncesinde de geçerlidir.

Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer , ağrılı mıdır özel bir kıyafet gerektirir mi?

Ameliyat sonrası dönemde yağların ultrasonic dalgalar ile kas,damar ve sinirlere hiçbir hasar verilmeden eritilerek uzaklaştırılması nedeni ile ağrısızdır diyebiliriz. Ağrı kesiciler ile dinen hafif ezilme hissi ise zaman zaman olabilmektedir. Ameliyat sonrasında ödemin çabuk gerilemesi ve iyileşmenin süratlenmesi için özel korseler 2-3 hafta kullanılır.

Hastanede yatmayı gerektirir mi?

Bu yöntem ile gerçekleştirilen liposuctionlar sonrasında işlem çok geniş bölgelere uygulanmamışsa hastanın hastanede yatması gereksizdir. Çok geniş vücut alanlarına uygulansa dahi maksimum 1 gece hastanede yatmak hastalar için fazlası ile yeterli olmaktadır.

Sosyal yaşama ne zaman dönülür?

Sosyal yaşantı bu yöntem ile yapılan suctionlar sonrası sekteye uğramaz . Sabah bel ve basenlerinde ki fazlalıkları aldırıp akşam iş arkadaşları ile toplantı yemeğine katılan hastalarımız hiç de az değildir. Ancak genelleme yapacak olursak ilk1 günün istirahat edilerek geçirilmesini önerdiğimizi ve 3.-5. günden sonra ameliyat öncesinde nasıl yaşıyorsak yine o şekilde yaşayabileceğimizi söylemek yanlış olmaz.

Sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

ultrasonic liposuction ile yağların homojen ve selektif olarak uzaklaştırılıyor olmasına bağlı olarak bağ doku hasarı deri altında oluşmadığı için sonuçlrın ortaya çıkması klasik yönteme göre çok süratlidir. Hasta ameliyattan çıktıktan hemen sonra ve ilk hafta içerisinde farkı hisseder ve gözlemler ancak ilk bir ayın ödemin gerilemesi için beklenmesi gerekmektedir. Ödemin bu süreçte süratlice gerilemesi ile birlikte vücuttaki ciddi değişiklikte gözle görülür hale gelir.

Vaser High – Definition Liposculpture Tekniği Nedir ve Neler yapılır?

Hi-Def ileri bir liposuction-lipofilling tekniğidir. Tıpkı bir heykele şekil verir gibi hastanın kendi topografik fiziksel yapısına uygun olarak kas gölgeleri daha belirgin hale getirilir. Kesinlikle bir zayıflatma işlemi olmadığını belirtmemiz gereken bu yöntemin hatta ve hatta zayıf hastalar için uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır. Zayıf ama bölgesel istenmeyen yağlanması olan ve sprotif veya daha kaslı görünüme kavuşmak isteyen kişiler için tek yol ultrasonic Hi-Def liposuction-lipofilling yönteminden geçmektedir.

Ameliyat öncesi çok ciddi ve titiz bir hazırlık gerektirir. Takdir edersiniz ki tüm insanların kas yapısı farklıdır ve bu farklılıkta herkeste kendini farklı bir şekilde gösterir. Dolayısı ile çok iyi bir muayene gerekirse görüntüleme yöntemleri yardımı ile kasların boyutları belirlenir ve deri üzerinde ki izdüşümleri titizce işaretlenir.

Bu işaretlenen bölgelerde hem derin hemde yüzeyel liposuction işlemi ultrason teknolojisi sayesinde mümkündür. Klasik yöntemde çok yüzeyel çalışmak istenmeyen kötü sonuçlar doğururken bu yöntemde tam tersine başarılı sonuçlar ortaya çıkmasına neden olur. Yüzeyel çalışabilme olanağı nedeni ile kasların izdüşümleri üzerinde titizce şekillendirme yapmak mümkündür.
Vücudun şekillendirileceği bölgelerden öncelikle istenmeyen yağlar bu özel teknikle uzaklaştırılır. ultrasonic yöntemin yağ hücrelerinin canlılığına olanak sağlaması ve bu şekillendirmenin daha çok zayıf kişilerde uygulanıyor olması nedeni ile alınan yağ hücreleri ihtiyaç duyulan ve kasların daha belirgin olarak ön plana çıkmasını istediğimiz (erkeklerde karından alınan yağlar eğer eksikse karın kasları izdüşümüne ve pektoral(göğüs)kas üzerine, kadınlarda ise bel inceltilerek popoya transfer yapılır ve dolgunluk artırılır daha sportmen ve fit bir görünüm elde edilir) bölgelere transfer edilebilir. Bu işlem için uygun olan hastalar genellikle vücut yağ oranı % 10-15 olan, cilt kalitesi iyi olan hastalardır.

Vaser Hi-Def ile klasik liposuctionın temel farkı nedir ve Hi-Def sıklıkla hangi bölgeler için uygulanır?

Klasik liposuction bölgesel olarak biriken yağları uzaklaştırmaya ve beden ölçülerini küçültmeye yönelik yapılan bir girişimdir. Hi-Def Liposculpture ise 3. kuşak ultrasound teknolojisinin kullanıldığı vücut şekillendirme yöntemidir. Bu yöntemle fazla olan bölgelerdeki yağ dokusu alınarak gerekli bölgelere transfer edilir. Böylece doğal ve kaslı bir vücut formu oluşturulur. Bu teknik genellikle karın bölgesinde, kasık, sırt ve bel bölgelerinde, omuz-kol ve bacaklarda uygulanmaktadır. Kadın ve erkek vücut formlarında arzu edilen yapı ve kas gölgeleri farklıdır. Erkeklerde pektoral yani göğüs bölgesinde kaslı görünüm ön plandayken kadınlarda poponun daha belirgin olması istenmektedir. Planlama vücut formuna ve kişide mevcut kasların izdüşümlerine uygun olarak yapılmaktadır. Erkek Hi-Def vücut şekillendirmesinin en önemli özelliği karın bölgesindeki six-pack ya da baklava görünümünün ortaya çıkarılmasıdır. Erkeklerdeki kaslı atletik görüntü özellikle karın, göğüs, omuz ve bel kenarlarındaki kasların belirginleştirilmesiyle ortaya çıkar.

Operasyon süresi ve sonraki süreç nasıldır?

Operasyon süresi vücutta yapılacak 3 boyutlu şekillendirmenin bölgelerine ve boyutuna göre yaklaşık olarak 2-4 saat arasında değişir. Bu saatler zarfında hiçbir egzersiz yapmadan arzu edilen vücut şekli verilmiş olur. Six-pack i hiç olmayan bir hasta daha ameliyat masasında hayaline kavuşmuş olarak uyanır.Operasyon sonrası verilecek özel korsenin 2-3 hafta süresince giyilmesi gereklidir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı yoktur ancak eğer sızlamalar olursa buda yaklaşık olarak 2-3 gün kadar özellikle karın bölgesinde hissedilebilir. Sosyal yaşantının kesintiye uğramadığı ve kişileri işinden gücünden alıkoymayan bu yöntem ile eğer istenirse 1 hafta içerisinde egzersize dahi başlanabilir.

Ultrasonic Liposclpture’ın diğer süprizi

Ultrasonic liposuctionın smooth özelliği ise birçok bayanın çözümsüz derdi olan selülit tedavisinde hanımlara pürüzsüz bacaklar sunarak bu derde de deva olmakta. İşlem öncesi işaretlenen selülitli bölgelere smooth başlıkları ile yapılan müdahale sonucu artık selülitlerden de kurtulmak mümkün.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu ile İletişime Geçin.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu

Op. Dr. Hüseyin Kandulu hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Değerli ziyaretçiler, benimle yandaki iletişim formundan ya da
iletişim sayfamdaki telefon numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu