Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Herşey

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Herşey

Dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir sorun haline gelen ve dünyadaki rakamlara göre açlık sıkıntısı çeken insanlardan daha fazla sayıda olan obez kişilere uygulanan bariatrik cerrahi ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır .

Biz Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları ise bariatrik cerrahi ardından vücutta meydana gelen deformitelerin düzeltilmesi için postbariatrik cerrahi işlemler denen kısımda bu tedavide devreye girmekteyiz.

Kısaca bariatrik cerrahi hakkında bilgi vermem gerekirse , obezite teşisi konan vücut kitle indeksi belirli oranları aşmış ve kesinlikle diyet denemelerinde başarı sağlayamamış kişilere Genel Cerrahi Uzmanları tarafından uygulanan operasyona verilen isimdir. Bu işlemde seçilen yöntem ile mideye kelepçe , balon uygulanması  veya tüp mide , mide bypassı gibi işlemler uygulanır. Böylelikle kişiler kısa sürede hızla kilo kaybederler. Bu dönem içerisinde metabolik açıdan muhakkak uzman hekim tarafından takip edilmelidirler. Bu tedavinin uygulanmasının diğer bir önemli yanı obeziteye bağlı ortaya çıkan metabolik sorunlarında bu tedavi sayesinde düzelecek olmasıdır.

Peki Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları ne zaman devreye girer. Ülkemizde henüz bu kombinasyonu yeterli sağlayamamış olsak ta biz hastanemizde bu konuya ekip olarak yaklaşmakta ve daha bariatrik cerrahiye girmeden hastalarımız ile Plastik Cerrahi konsültasyonumuzu gerçekleştirerek kendilerinde bu operasyon sonrası ortaya çıkacak olan vücüt deformiteleri hakkında bilgi vermekteyiz.

Bariatrik cerrahi sonrası hızlı kilo kaybına bağlı vücutta istenmeyen ciddi deri sarkmaları gelişmektedir. Bu deformitelerin düzeltilmesi için kombine ameliyatlar uygulamaktayız. Ancak ameliyattan sonra dikkatle takip edilmesi gereken bazı konular hakkında hastalarımızı bilgilendirmekte fayda var .

Bairatrik cerrahi sonrası katı gıdanın belirli bir süre kesilmesi sonucu  yoğun medikal tedavi gereksinimi doğmaktadır. Tüm bunlar vücut dengesinin bir nevi belirli bir süre depreme uğraması anlamına gelmektedir. Hastanın bu süreçte takibinin yapılması ve sağlıklı iyileşmesinin sağlanması ve vücut kitle indeksinin takip edilmesi gerekir.

Post bariatrik cerrahiye geçiş zamanlaması için hastalarımıza önerimiz mide ameliyatı sonrası birinci yılın sonudur. Tabi bu süre hastalara zaman zaman beklenilemez ve çok uzun gelebilmekte ve biran evvel daha şık bir vücut arzusu nedeni ile sıkıntı yaşamamıza sebep olmaktadır. Bunu da  hastalarımıza kendi sağlıkları için gerekli bir süreç  olduğunu ve daha başarılı sonuçların alınacağını anlatarak aşmaktayız.

Peki bir yıl beklemek estetik olarak vücudu şekillendirme operasyonlarına geçmek için yeterli mi?

Bu bir yılın sonunda hastanın detaylı fizik muayenesi yapılıp vücut kitle indeksi değerlendirilir. Eğer tüm değerler istenen düzeylere ulaşılmışsa artık vücut şekillendirme operasyonlarına geçilebilir.

Bariatrik cerrahi sonrası tüm vücutta sarkmalar meydana gelebilir.  Sıklıkla deformitelerin izlendiği  bölgeler ise göğüslerde , göbek bölgesinde , kalçada ve bacak iç yanlarında ki sarmalardır. Daha ileri olgularda kollarda ve sırttada sarmalar izlenebilmektedir.

Hastanın fizik muayenesine ve genel durumuna göre bu operasyonlar bir veya birkaç seansta düzletilir. Bu operasyonların kaç seansta ve nasıl gerçekleşeceğine hastamızın durumuna göre bizler karar vermekteyiz.


Tüm vücut germe yani karın , bel ve kalçadaki sarkmaların ve hacim kaybının giderildiği operasyonda hastanın bel çevresinde 360 derecelik çepe çevre bir kesi yapılır. Kalça bölgesinde sarkmanın yanı sıra  hacim kaybı gelişmişse hacim kaybını gidermek için kişinin kendi yağ dokusundan hazırlanan fleb diye tanımladığımız yapı gerdirilen bölgenin altına dolgunluk ve hacim vermesi için adapte edilir. Daha sonra ameliyat öncesi özenle planlanmış fazla cilt dokusu kesilerek çıkarılır ve germe işlemi tamamlanır. Hastanın ön tarafına karın bölgesine geçildiği zaman hemen hemen standart bir karın germe işlemine benzer bir işlem uygulanır ancak deride ki aşırı sarkma prosedürde farklılıklar yaratabilir. Ameliyat sonrası hastalarımıza 1 ay süre ile kullanacakları özel korseler giydirmekteyiz. Hastanede yatış süresi 2 gün olan bu operasyonlardan sonra hastaların yara iyileşmesi ve geniş disseksiyon alanları nedeni ile cilt altında seroma ve hematom birikimi yönünden takip edilmeleri bunun gelişmemesi için ameliyat sonunda dren uygulaması ve ameliyat içerisinde gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

Göğüslerde meydana gelen sarkmalara çoğu zaman hacim kaybıda eşlik edeceği için göğüslere hem toparlama (dikleştirme) hemde doğal ve hacimli bir görünüm sağlamak amacı ile meme implantı (silikon protez) uygulamaktayız. Bu işlem esnasında yapılacak cerrahi kesi genellikle meme başı ve meme başından meme altına uzanan lolipop görüntüsünde bir kesidir. Kişinin deformitesine göre bu iz kısa bir ters T şekline de çevrilebilir. Meme ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi 1 gecedir ancak bu operasyonların kombine yapılıyor olması nedeni ile hastanın 1. Seansında hangi düzeltmelerin yapıldığıda bu konuda önem kazanır.

Göğüslerde ki deformiteler koltuk altı , sırt ve kollar ile birlikte ise cerrahi müdahale planlaması bir bütün olarak yapılabildiği gibi sadece kollarda meydana gelmiş sarkmalar aynı veya farklı seanslarda düzeltilebilir. Kol germe işleminde kolun iç yüzünde düz bir çizgi kalacak şekilde fazla doku çıkarılır ve yeni yerine adapte edilir. Bandaj ve korse uygulması kollar içinde gereklidir.

Bariatrik cerrahi sonrası basen bölgesinde meydana gelen sarkmalar vücut germe işleminde basenlerdeki derinin bel bölgesine doğru gerdirilmesi ile çözümlenir. Ancak bacak iç yanların da meydan gelen sarkmalar kesinin kasık bölgesinden yapıldığı ve izlerin kasık bölgesine gizlendiği ayrı bir müdahale gerektirmektedir. Bacak germe işleminde fazla deri bacak içine doğru gerdirilir. Zaman zaman kasık bölgesine gizlenen kesi derinin gerdirilmesine yeterli olmayacağı için bacak iç yanından aşağıya uzanan dik bir keside operasyona eklenebilir. Bu kesinin cerrahi sonrası görünür olabileceği  için mümkünse hastalarımda bunu uygulamaktan kaçınmaktayım. Dren uygulaması ve özel giysiler bacak germe işleminden sonrada muhakkak tatbik edilir.

Demek ki postbariatrik cerrahide karşılaştığımız deformiteleri sıralamak gerekirse ;

1.Göğüs deformitesi/2. Karın deformitesi/3.Bel deformitesi/4.Sırt deformitesi/5.Kalça deformitesi/6.Kol ve Bacak deformiteleri/7. Yüz deformitesi  gibi birçok sıkıntı hastalarımızı beklemektedir.

Dolayısı ile bu tarz hastalarımız ile daha ilk müdahale öncesinde bilgilendirme ve bariatrik cerrahi sonrasına hastamızı hazırlamak kendilerini bilgilendirmek çok önemlidir. Sıralımış olduğumuz deformiteler her hastada aynı düzeyde oluşacak veya tüm bölgelerde muhakkak sıkıntı yaşanacak diye bir kaide yoktur. Kişinin yaşı deri kalitesi ve aktif yaşama dönüşü gibi etkenler ortaya çıkacak deformitede etkili olur. Kişinin durumuna göre kişiye özel olarak ameliyat seansları ve hangi seansta hangi düzenlemelerin yapılacağı planlanır.

Tüm bu detaytlar değerlindirilip doğru bir planlama ile başlanan postbariatrik cerrahi işlemleri sonrasında hastalarımız zayıf ama sağlıksız vücut görünümlerinden zayıf ve de dinamik vücut görünümüne rahatlıkla kavuşabilmektedir.

Bu konuda üstlendiğimiz misyon hastalarımızı bilinçlendirmek ve zayıflama ile tedavilerinin tamamlanmadığını bunun bir süreç olduğunu esas tedavinin kişinin tam anlamı ile öz güvenine kavuşacağı postbariatrik cerrahi işlemler ile son bulacağı bilincini yerleştirmektir.

Bizimle İletişime Geçin